add_filter( 'woocommerce_product_single_add_to_cart_text', 'cw_btntext_cart' ); add_filter( 'woocommerce_product_add_to_cart_text', 'cw_btntext_cart' ); function cw_btntext_cart() { return __( 'להרשמה', 'woocommerce' ); }

כסף, כסף, כסף – 3 דוגמאות של אינפו-אקטיביזם מארה”ב, ישראל והודו

אינפוגרפיקה על שטרות של דולר
פרויקט occupy george אינפוגרפיקה על שטרות של דולר

הנה דוגמאות יפות משלוש מדינות שונות לפרוייקטים של עיצוב, מידע ואקטיביזם.
גם לואו-טק, גם היי-טק. גם כלכלה, גם פוליטיקה.
הנה תראו בעצמכם:

1. ארה”ב –  Occupy George – מידע כלכלי מודפס על שטרות אמיתיים של $1

אינפוגרפיקה על שטר של דולר

אינפוגרפיקה על שטר של דולר

אינפוגרפיקה על שטר של דולר
שטרות של דולר מודפסים עם מידע כלכלי עדכני מארה”ב, בפרוייקט occupy george

פרוייקט של Ivan Cash  ו- Andy Dao אנשי תנועת המחאה occupy Wall Street

הם ניצלו פירצה בחוק, שלפיה מותר לסמן שטרות, כל עוד לא משחיתים את השטר.  ובכן, הם יצרו חותמות עם אינפוגרפיקות פשוטות בנושא אי-השוויון הכלכלי בארה”ב,  סדרה של 5 שטרות, עליהם ניתן לראות בעין בלתי מזוינת וגם ללא כל הבנה כלכלית, כמה גדולים הפערים במדינה.

כשראיתי את השטרות היפים באתר, מיד רציתי גם כאלה – וכבר התחלתי לדמיין איך הדודה שלי מאמריקה משיגה לי כמה. ואז ראיתי, שאפשר גם להוריד קבצים עם הגרפיקה, להדביק את השטרות עם סלוטייפ על דף רגיל, להדפיס במדפסת ביתית ולהכניס למחזור עוד ועוד שטרות כאלה.

קריאה לפעולה, עם כלים לפעולה, עם מידע פשוט שמקומם אותך כל כך שאת רוצה מייד להתחיל לעשות משהו. פרוייקט מדהים ממש.

פרוייקט occupy george אינפוגרפיקה על שטרות של דולר

2. ישראל – התקציב הפתוח – פרוייקט של הסדנה לידע ציבורי

פרוייקט תקציב פתוח הסדנה לידע ציבורי

פרוייקט תקציב פתוח של הסדנה לידע ציבורי

לסדנה לידע ציבורי הרבה פרוייקטים מעניינים בהם כנסת פתוחה, התקציב הפתוח, רשות מקומית פתוחה ועוד. הרבה טכנולוגיה, הרבה נתונים ומידע שמונגשים לטובת הציבור.

פרוייקט התקציב הפתוח הושק בשנת 2011 ועלה לאויר במסגרת אתר ממשלתי. לאחרונה, פיתחו אנשי הסדנה לידע ציבורי בשיתוף כלכליסט את האפשרות להשוות בין שתי שנות-תקציב, כך ניתן לראות בבירור לאן הולך הכסף – אילו סעיפים גדלו ואילו קטנו, איך מחולק התקציב בתוך המשרדים השונים, וכמובן מהם העיגולים, סליחה – הסעיפים, הגדולים ביותר. על העיצוב אחראי מושון זר-אביב, מעצב ואקטיביסט, המעצב של אפליקציית וייז.

רעיון העיגולים לקוח מדיאגרמה שמנתחת את התקציב של אובמה, אך אנשי הסדנה הפיחו חיים בעיגולים, והם יכולים להיפתח ולגלות עוד שכבות של מידע.

הנה קישור לאפליקציית השוואת התקציב

 כתבה מחדשות ערוץ 2 על הפיתוח של האפליקציה החדשה, ועל הסדנה לידע ציבורי.

3. הודו – מתנגדים לשחיתות – Zero Rupee note

קמפיין נגד שחיתות בהודו
 

כן,  שטר של אפס רופי… קריאה לפעולה מאד פשוטה וחכמה נגד השחיתות בכל הדרגים במדינה. כאשר אדם מצוייד בגיבוי שנראה מאד רשמי, הוא יכול לחוש שיש מאחוריו ארגון ושותפים למאבק, ויהיה יותר מוכן לפעול ולהתנגד, אם מופנית אליו בקשה לשוחד.

העיצוב מבוסס על שטר של 50 רופי. השטרות האלה – מעל 5 מיליון מהם – חולקו ברחבי הודו, בשפות השונות, במסגרת פעילות נגד השחיתות.
בצד הקדמי כתוב שאם את/ה נדרש לשוחד, עליך לשלוף בתגובה את השטר הזה, ולדווח מיד על המקרה. ההנחה היא שלפקידים יש חשש לאבד את משרתם, ושהם לא ירצו ללכת לכלא. על שני אלמנטים אלה בנוי הקמפיין – תחושה של תנועה מאורגנת לאזרחים, ויצירת לחץ אצל הפקידים.

בצד השני יש עוד מידע ופרטים על הארגון שנלחם בשחיתות –  5th Pillar

באתר אפשר כמובן להוריד ולהדפיס את השטרות.

נ.ב. השטר בתמונה למעלה הוא עם כיתוב בטאמיל, והנה עוד דוגמה עם כיתוב ב kannada השפה של מדינת קרנטקה, ואולי זאת שהכי אהבתי מהשפות ההודיות. מבחינת הטיפוגרפיה כמובן. לא יכולה לקרוא אף מילה. על אוסף העיתונים שלי מדרום הודו אספר אולי בהזדמנות אחרת…

קמפיין נגד השחיתות בהודו

*פורסם לראשונה באוגוסט 2013

המאמר הזה מצא חן בעיניך? אולי גם אחרים ישמחו לקרוא, אפשר לשתף מכאן:

Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn